Opuštanje i junkyard hunting? Zvuči kao dobitna kombinacija!
Storage Hunter Simulator na Steamu nudi upravo to – zarazno iskustvo idealno za casual igrače. Ukoliko posjedujete Steam Deck, možete ga igrati bilo gdje jer igra fantastično funkcionira na prijenosnoj konzoli!
U ovoj “simulaciji” postajete junkyard hunter koji licitira na napuštena skladišta i spremišta. Cilj je pronaći vrijedne predmete skrivene među hrpom starih stvari. Kupi i flippaj je moto ove igre, a svima onima koji gledaju “Salvage Hunters” na TV-u ovo je pun pogodak (iako nije toliko glamurozno kao što je to prikazano na TV-u). Opuštena atmosfera i jednostavna mehanika čine igru savršenom za opuštanje.
Kako se igra?
Prije svega moram naglasiti kako je igra fenomenalna za odigrati na steam decku pa sam je tako i igrao većinu vremena, u fotelji. Moram priznati da mi je to bila jedna od zabavnijih igara koje sam odigrao na svom steam decku. Naravno stvar nije savršena te Ima svojih problema i svakako vam treba mrvicu vremena da se priviknete na kontrole, no nakon pola sata igranja stvar počne “teći”.
Prije svake aukcije, zavirite u skladište i procijenite njegov sadržaj. Je li to samo hrpa smeća ili se krije nešto vrijedno? Tu do izražaja dolaze vaše vještine promatranja!
Nakon što procijenite vrijednost, licitirajte protiv drugih lovaca. Pobjednik dobiva sadržaj skladišta. Mehanika licitiranja je jednostavna i poprilično je teško izgubiti licitaciju (što je realno minus u normalnom modu igre).
A onda – istraživanje! Pregrčite kutije i otkrivajte skrivene predmete. Možete pronaći sve vrste stvari, od starih gramofona do rijetkih umjetničkih djela. Iskreno najzabavniji dio cijele mehanike meni osobno je bilo popravljanje stvari koje se daju popraviti (poput namještaja i tehnike) te odlaska do specijaliziranih dućana kako bi tu stvar prodao (nekada i po višestrukoj cijeni).
Igra nije samo traženje vrijednih stvari. Morate organizirati, čistiti, voziti, tankati auto, a zatim ih prodavati u svom dućanu. Ono što je poprilično frustrirajuće iskustvo u svemu tome je ubacivanje stvari u vaš pickup kamion. Svaku stvar morate kliknuti, pa hodati do auta i onda okretati (ili skakati) do beskraja kako bi uspijeli postaviti svaku stvar na idealno mjesto u kamion kako bi stalo što više toga u prtljažnik. Stvarno nije jednostavno, pogotovo bez da se tokom utovarivanja sve ne prevrne. Realnost je da se uvijek prevrne, skoro pa sve, i onda mrmljajući i negodujući u vlastitu nesposobnost igranja ovog tetrisa.
Također moram naglasiti kako igra u ovom trenutku nema ni neki pretjerani rizik ugrađen jer skoro na svakoj jedinici sam uspio pretvoriti licitaciju u zaradu pa samim time igra baš i nema neki izazov u jednostavnom modu igre. No… Fear not! Ukoliko vam je do izazova, onda je “hard mode” upravo stvoren za vas. Hard mode je posebna zvijer i tu stvari postaju prokleto zanimljive, a bome i teške. Osobno sam se naživcirao nekoliko puta jer sam došao do junk yarda, spržio gorivo i na kraju ostao u minusu. No ukoliko ste netko tko gušta u ovim izazovima i znate dobro planirati onda ovdje možete pronaći izazov za sebe jer hard mode je nedavno dobio i update pa je dodatno obnovljen i popravljen (čitaj: postao je teži).
Igri definitivno treba još maženja i ljubavi kako bi dostigla onu razinu poliranja i mehanika koje bi eliminirale sitne frustracije te se nadam da će se to uskoro i desiti. Developeri konstantno izbacuju nove updateove i popravke same igre, a s obzirom da je igra u early access modu – mnogo toga može se oprostiti.
Vizualno i zvučno iskustvo
Grafika je jednostavna, ali funkcionalna. Ništa što pretjerano oduševljava, no u svakom slučaju je dovoljno dobro za igru u ovoj fazi razvoja. Skladišta su hrpa kontejnera ili garažnih prostora koji su donekle prihvatljivog vizuala, a zvukovi doprinose laganoj atmosferi poprilično dobro. Poanta ove igre ionako nije u vrhunskoj grafici, već u settingu i mehanikama. Ono što je možda bolje je audio dojam, muzika je poprilično “chill” i ponekad sam imao osjećaj kao da igram Sims 2, što nekima može biti dobro. Na mene je imalo relaksirajući efekat.
Mana ove igre je limitirajuća interakcija te gameplay koji može postati repetetivan vrlo brzo ukoliko si ne postavljate vlastite ciljeve koji će vas osobno zaintrigirati i gurati “dalje”.
Što kažu igrači?
Malo sam pregledao komentare po internetu i više manje su i ostali igrači zadovoljni igrom u ovoj fazi njenog razvoja. Što me pretjerano ni ne čudi, osobno je igra stvarno zabavna i stvorena za brainless junkyard hunting nakon napornog dana. Nisam ni primjetio da je prošlo 4 sata od kako sam igru upalio prvi puta. Bome ni svaki idući put. U trenutku kada sam otključao vlastiti dućan, igra je tek postala zabavnija.
Na Steam stranici igre, komentari su također uglavnom pozitivni. Dapače, igra trenutno ima ocjenu “very positive” – što je odličan indikator pošto se na steamu vrlo brzo community rating pokaže upravo najispravnijim pokazateljem kvalitete igre. Igrači hvale opuštajući gameplay, zaraznu mehaniku i mogućnost igranja na Steam Decku. Što je otprilike ono što sam primjetio i sam.
Evo nekoliko komentara:
- “Obožavam ovu igru! Savršena je za opuštanje.”
- “Grafika je jednostavna, ali atmosfera je odlična.”
- “Super je što mogu igrati na Steam Decku.”
Dakle, igrači cijene Storage Hunter Simulator zbog jednostavnosti, zaraznosti i opuštajuće atmosfere.
Prednosti:
- Jednostavna i zarazna
- Opuštajuća atmosfera
- Raznolikost predmeta
- Steam Deck kompatibilnost (ogroman plus)
- Pristupačna cijena
Mane:
- Može postati repetitivna
- Nedostatak interakcije
- Jednostavna grafika
Zaključak
Storage Hunter Simulator je zabavna i opuštajuća igra idealna za casual igrače. Ako tražite igru za opuštanje, ova je odličan izbor. Igra svakako ima svojih nedostataka, no problema uglavnom – nema.
Primjerak igre za potrebe osvrta ustupio razvojni studio Raccoons i izdavač BeardedBrothers