Ah, dobrodošli u još jednu raspravu koja dijeli gamerski svijet poput legendarnih sukoba između konzolaša i PC master racea. Ovog puta nećemo pričati o FPS-ovima, RPG-ovima ili remasterima iz 2000-ih, već o jednoj, naizgled jednostavnoj lingvističkoj dilemi: igra ili igrica?
Možda mislite: “Kakve veze ima kako zovemo nešto, važno je da igramo!” – i u pravu ste. No, ako ste se ikada upustili u ozbiljan razgovor o videoigrama, sigurno ste čuli kako netko “popravlja” drugu osobu s komentarom: “Nije igrica, nego igra!” Pa, hajde da zaronimo dublje u ovu vječnu raspravu i pokušamo rasvijetliti zašto ova naizgled trivijalna tema izaziva toliko žara među igračima.
Odakle dolazi termin “igrica”?
U hrvatskom jeziku sufiks -ica često se koristi za umanjenice – knjižica, sličica, lutkica… pa tako i igrica. Sama riječ “igrica” često se koristi kako bi označila nešto jednostavnije, manje i ležernije, poput casual mobilnih igara ili jednostavnih flash naslova koje smo igrali na školskim računalima.
Primjerice, kad zamislimo igre poput Angry Birds ili Candy Crush, njihova jednostavnost i casual priroda nekako prirodno traže da ih zovemo “igrice”. To su naslovi koje možete upaliti i igrati par minuta dok čekate u redu ili se vozite tramvajem. “Igrice” su nešto što ne zahtijeva duboko razmišljanje, predanost niti emocionalni angažman – one su tu da kratko popune vrijeme.
Upravo zbog te percepcije, riječ “igrica” često dolazi s prizvukom neozbiljnosti. Iako mobilne igre donose milijarde dolara zarade, mnogi hard-core gameri će ih nazvati “igricama” kako bi naglasili razliku između takvih naslova i kompleksnih, kinematografski bogatih igara koje izlaze za konzole ili PC.
Zašto je “igra” ozbiljniji pojam?
S druge strane, termin igra ima ozbiljniji ton. Igra je umjetničko djelo, kompleksan svijet u kojem provodimo sate i sate, istražujući priče, likove i mehanike. Igra je Elden Ring, igra je Red Dead Redemption 2, igra je nešto što graniči s filmskom umjetnošću i književnošću.
Kada koristite riječ “igra”, time implicitno dajete poštovanje kreativnim timovima koji su uložili tisuće sati rada u stvaranje nečega što nije samo zabava, već i kulturni fenomen. Igra je ozbiljna stvar.
Zašto se igrači uzrujavaju oko ove teme?
Na površini, ova rasprava može djelovati trivijalno. No, duboko u sebi, ona reflektira širu borbu za priznanje gaminga kao legitimne umjetničke i kulturne forme. Kada netko nazove složeni naslov poput God of War ili Horizon Zero Dawn “igricom”, to može djelovati kao podcjenjivanje truda i kvalitete uloženih u njihovo stvaranje.
S druge strane, neki igrači smatraju da je rasprava o terminologiji nepotrebna i da samo stvara podjele u zajednici. Ako se netko zabavlja igrajući mobilne naslove ili jednostavne igre na konzolama, zašto bi to bilo manje vrijedno od igranja AAA blockbustera? U konačnici, svi smo tu zbog ljubavi prema igranju, zar ne?
Ali zar ne možemo jednostavno uživati?
U konačnici, bez obzira koristite li riječ “igra” ili “igrica”, cilj je isti – uživati u tom digitalnom svijetu. Rasprava o terminologiji više je odraz ljubavi prema hobiju nego stvarna podjela.
Oni koji kažu “igrica” često to rade iz navike ili nostalgije, dok oni koji insistiraju na “igri” žele gaming prikazati u ozbiljnijem svjetlu. Obje strane imaju svoje argumente, no na kraju dana svi sjedamo za iste tipkovnice i/ili kontrolere i ekrane.
Igra ili igrica – na kraju dana, svi smo igrači. Možda neki od nas više vole jednostavne casual igrice , dok drugi traže izazove u souls-like igrama. Što god odabrali, znajte da je ključni element svakog iskustva virtualnog igranja zabava.